Website over de 23 grondrechten in de Grondwet

Nieuws

Gemengd schoolzwemmen ook voor islamitische meisjes in Zwitserland

Het Europese Hof heeft uitspraak gedaan in een zaak van twee families tegen de Zwitserse staat. Ze eisten dat hun dochters vrijstelling kregen om deel te nemen aan het gemengd schoolzwemmen.

Het Europese Hof stelde de Zwitserse staat in het gelijk. Het verplicht gemengd schoolzwemmen geldt in Zwitserland voortaan ook voor islamitische meisjes.
In 2010 kregen twee Turks-Zwitserse families een boete van 1300 euro omdat ze bleven weigeren hun dochters van zeven en negen jaar te laten deelnemen aan het gemengde schoolzwemmen. De Zwitserse rechter hield er destijds in zijn vonnis rekening mee dat de meisjes van de school in het zwembad boerkini’s mochten dragen die het hele lichaam bedekten. Ook mochten ze zich omkleden in ruimtes waar geen jongens aanwezig waren.
De ouders vonden het dragen van een boerkini geen optie. Ze waren bang dat de meisjes door het dragen van een degelijk kledingstuk gestigmatiseerd zouden worden.

Maatschappelijke integratie
Volgens de Zwitserse wet is schoolzwemmen essentieel voor de maatschappelijke integratie. Het Hof in Straatsburg onderstreepte deze argumentatie. In hun toelichting op het vonnis stelden de rechters vast: ‘Het belang van kinderen bij het meedoen aan gemengd zwemmen ligt niet alleen in het leren zwemmen, maar vooral ook in het meedoen aan een activiteit met alle andere leerlingen, zonder uitzondering op basis van afkomst van het kind of de religieuze of filosofische overtuigingen van zijn ouders.’

Rol overheid
Het Europese Hof erkende dat in deze zaak weliswaar de vrijheid van godsdienst in het geding is, maar voegde eraan toe dat dat recht in Zwitserland niet terzijde geschoven wordt. Om vervolgens te oordelen dat het belang van integratie door activiteiten als schoolzwemmen in dit geval zwaarder woog dan de vrijheid van godsdienst. Hier benadrukten de rechters het feit dat het om overheidsbeleid gaat. De overheid heeft op het punt van integratie van kinderen van ouders die uit het buitenland afkomstig zijn, een bijzondere opdracht, aldus het Europese Hof.

Complete tekst vonnis (in het Frans)

Uitgelicht

Rechter als schuldige

In februari zette de rechter een streep door een inreisverbod voor drie conservatieve islamitische predikers dat de ministers Faber en Van Weel hadden uitgevaardigd. Minister Faber noemde de uitspraak van de rechter  'een zwarte dag’, Van Weel had het over 'een teleurstellende uitkomst'. De rechter werd in de socials zwaar onder vuur genomen.
Voorzitter Marc Flierstra van de Vereniging voor Rechtspraak hekelde in Trouw van 25 februari 2025 de reactie van beide ministers: ‘Door dit soort uitspraken denken mensen dat het door deze rechter komt dat de haatpredikers Nederland in mochten. De ministers zijn zo medeschuldig aan het creëren van een klimaat waarbij deze rechter als schuldige wordt gezien. Het probleem lag bij het besluit van de ministers. Die hebben hun huiswerk niet goed gedaan. Als je dat nalaat, moet je vervolgens niet verbaasd zijn als een rechter gewoon zijn werk doet en oordeelt: Zo kan het niet.’
De rechter geoordeeld dat de ministers onvoldoende hadden gemotiveerd waarom de drie sprekers een bedreiging voor de openbare orde waren.
(06.04.2025)

Bekijk oude afleveringen Uitgelicht

Nieuw verschenen

const procesrecht

 Max Vetzo promoveerde onlangs op het constitutioneel procesrecht en introduceerde daarmee een nieuw rechtsgebied binnen het Nederlands recht.
De Nederlandse rechters spelen steeds nadrukkelijker een rol in grote maatschappelijke kwesties als klimaatbeleid en stikstofbeleid. De politiek is op dit moment bezig om het huidige verbod op rechterlijke toetsing van wetten aan de Grondwet af te schaffen en een constitutionele toetsing mogeljk te maken.
Om het constitutioneel procesrecht vorm te kunnen geven onderzocht Vetzo de regels die bepalen of, wanneer en hoe de rechter zich met dergelijke kwesties mag bezig houden.. Vetzo vraagt daarbij zich af of de huidige procedures wel voldoende op die bijzondere constitutionele taakuitoefening zijn afgestemd. (25.04.2025)

Bekijk overzicht nieuwe boeken

Knipoog

Grooter zelfstandigheid

Een extraparlementair kabinet of niet, als er morgen een kabinetscrisis moet worden afgewend, gaan de voormannen van de betrokken partijen in de Tweede Kamer om de tafel zitten en hopen er samen uit te komen. Onze grote negentiende-eeuwse staatsman Johan Rudolf Thorbecke zou zich in zijn graf omdraaien. In zijn Narede hield Thorbecke in 1869 voor de laatste keer een hartstochtelijk pleidooi voor een scheiding van de wetgevende macht, uitvoerende en rechterlijke macht:
Ik wensch hier niet een Ministerie, dat enkel orgaan van een meerderheid der Tweede Kamer zij. Ik verlang grooter zelfstandigheid voor de Kroon en hare Regering.’
(05.02.2025)

Bekijk oude afleveringen Knipoog