Website over de 23 grondrechten in de Grondwet

Nieuws

Motorclub Satudarah verboden vereniging

De Haagse rechtbank heeft motorclub Satudarah met onmiddellijke ingang verboden. Voortaan mag Satudarah zich niet meer met hun hesjes als groep manifesteren.

De combinatie van strafbare gedragingen met de cultuur van geweld maakt dat Satudarah in strijd is met de openbare orde, aldus de rechtbank: 'Bestuursleden en leden van Satudarah zijn jarenlang zijn betrokken bij veel criminele activiteiten waaronder geweld tegen andere motorclubs, productie van en handel in verdovende middelen, verboden wapenbezit en afpersing. Daarnaast lieten bestuursleden een cultuur ontstaan die het plegen van strafbare feiten door leden bevorderde en waarin crimineel gedrag van leden werd gewaardeerd en beloond.
De rechtbank vond dat andere middelen om een eind te maken aan dit soort praktijken tot nu toe steeds mislukt zijn: 'Daarom zijn een verbod en een ontbinding van de vereniging nu op zijn plaats. De club verliest hiermee de beschikking over haar vermogen (waaronder de clubhuizen) en mag zich niet meer als motorclub manifesteren. Wordt Satudarah toch in een of andere vorm voortgezet dan kunnen de deelnemers daarvoor strafbaar zijn.'

Het is de verwachting dat Satudarah in hoger beroep gaat. De advocaten van Satudarah hebben voor de rechtbank verklaard dat er niet is aangetoond dat de clubleiding strafbare gedragingen heeft georganiseerd of aangestuurd. Zij vinden een verbod in strijd met het recht op vereniging dat geregeld is in art. 8 GW.
Het betrof hier overigens geen strafrechtelijke, maar een civiele procedure en het is de tweede keer dat het Openhaar Ministerie hier succes mee heeft. Eenzelfde lot als Satudarah trof vorig jaar december de motorclub Bandidos. Ook hier baseerde de rechter zich op het feit dat de club ontwrichtend voor de samenleving zou zijn.

Uitgelicht

We verwarren meningen met kennis

Emine Ugur citeerde in haar column in Trouw de Turkse filosofe Ioanna Kuçuradi die gesignaleerd had dat we steeds meer meningen met kennis verwarren:
Respect voor alle meningen bestaat niet. Mensen verdienen respect, meningen niet. Meningen zijn er om bediscussieerd te worden. We verwarren meningen met kennis. We verwarren kennis met overtuigingen. Je kunt niet democratisch besluiten of iets een feit is. Democratie is heilig, maar moeten we democratisch besluiten of de wereld plat is of niet? Wat is de volgende stap? Gaan we dan ook democratisch besluiten of mensenrechten het nog wel verdienen om beschermd te worden?
(9.11.2024)

Bekijk oude afleveringen Uitgelicht

Nieuw verschenen

vrijheid snyders

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Timothy Snyder is hoogleraar geschiedenis aan de Yale University en bestsellerauteur. In zijn nieuwste boek Over vrijheid schrijft hij dat veel mensen vrijheid tegenwoordig vooral zien als de afwezigheid van staatsmacht, een in zijn ogen gevaarlijke ontwikkeling die onze maatschappij in gevaar brengt. Volgens hem is het tijd voor een nieuwe definitie, want wat betekent vrijheid echt? Waarom is onze vrijheid in gevaar? Snyder pleit voor een nieuwe positieve definitie van vrijheid en voor meer aandacht voor de democratie, de staatsvorm die daar het best bij hoort. Echte vrijheid is in zijn ogen de vrijheid om dingen op het spel te zetten voor een toekomst die we samen kiezen en waar we samen aan werken. (06.11.2024)

Bekijk overzicht nieuwe boeken

Knipoog

Grooter zelfstandigheid

Een extraparlementair kabinet of niet, als er morgen een kabinetscrisis moet worden afgewend, gaan de voormannen van de betrokken partijen in de Tweede Kamer om de tafel zitten en hopen er samen uit te komen. Onze grote negentiende-eeuwse staatsman Johan Rudolf Thorbecke zou zich in zijn graf omdraaien. In zijn Narede hield Thorbecke in 1869 voor de laatste keer een hartstochtelijk pleidooi voor een scheiding van de wetgevende macht, uitvoerende en rechterlijke macht:
Ik wensch hier niet een Ministerie, dat enkel orgaan van een meerderheid der Tweede Kamer zij. Ik verlang grooter zelfstandigheid voor de Kroon en hare Regering.’
(05.02.2025)

Bekijk oude afleveringen Knipoog